Érdekességek

Eddig ismeretlen vírust találtak – persze ehhez egy macskának is köze van!

Soha nem tudhatod, hogy mit visz haza a macskád, ha nem csak a lakás négy fala között tengeti az életét, ugye tudod? Milly cicám erről nem tud ugyan nyilatkozni, de a floridai Gainesville-ben élő Peppernek, a fekete házimacskának annál inkább lenne mit hozzányávognia a témához. Oké, talán nem is neki, hanem a virológusként dolgozó gazdájának. dr. John Ledniczky számára ugyanis a munka a küszöbön hevert, mégpedig egy Pepper által hazavitt egér formájában és ha már megtalálta, gondolta bevizsgálja. Meglepődsz majd, ha azt mondom, hogy az eredmény egészen megdöbbentő volt? Ugyanis felfedezett a halott egérben egy eddig teljesen ismeretlen vírust. Szuper. Köszi Pepper. Kezdjünk el félni?

Jobb félni, mint megijedni, de…

Az eset tökéletesen rávilágít arra, hogy mennyire nem ismerjük még a különböző vírusok csoportjait, mindezen túl pedig aggodalomra is okot ad, hiszen az újonnan talált kórokozó egyaránt képes szaporodni a rágcsálók, az emberek és a főemlősök sejtjeiben is, ami arra enged következtetni, hogy potenciálisan egyik fajról a másikra is terjedhet. Az ilyen eseményeket „fajugrásnak” hívják, ennek során pedig a vírus képes átlépni a fajok közötti határokat, tehát járványok megjelenéséhez is vezethet.

Mi ez az új vírus?

Az újonnan felfedezett vírus az ún. jeilongvírusok közé tartozik és a GRJV1 (angolul Gainesville rodent jeilong virus 1) nevet kapta. A kutatók a mai napig állatkísérletekben elemzik a vírus viselkedését, leginkább arra szeretnének fényt deríteni, hogy a jelenléte okoz-e megbetegedést a rágcsálókban, vagy más kisállatokban és hogy mennyire veszélyezteti az embereket. Bár a koronavírus járvány után elég ijesztő egy ilyen felfedezés, mégis fontos, hogy a tudósok felismerjék a kockázatokat és egy potenciális járvány veszélyeire időben felhívják a figyelmet.

Pepper macska jól van?

Bár Pepper érintkezett az egérrel, egyelőre teljesen egészségesnek és kiegyensúlyozottnak tűnik, nem mutatja semmilyen fertőzöttség jelét. A gazdi, Lednicky doktor szerint a macskák evolúciósan már alkalmazkodtak a különböző rágcsálók fogyasztásához, így feltehetőleg sokkal immunisabbak az általuk hordozott kórokozókra is (ezek szerint még az ismeretlen vírusokra is, ugyebár).