Egészség, gondozás,  Hírek,  Kitekintő,  Könyvajánló

Problémás a macska? Megoldás a játékterápia! Így csináld!

A macskák nemcsak játékosan szórakoztatóak, egyszerűen lételemük a játék és sokkal komolyabb jelentősége van az életükben, mint azt gondolnánk. A viselkedési problémákkal küzdő macskáknál ez különösen igaz: félős, agresszív, vagy stresszes a cicád? Nem a megfelelő helyre pisil? Akkor most figyelj!

Mit jelent a játékterápia a macskáknál?

Ha a cicádnak nincs egészségügyi problémája, ellenben az együttélést megnehezítő körülmények adódnak a viselkedésében, akkor érdemes bevetni a játékterápiát!

A játékterápia lényege, hogy célzott, rendszeres, interaktív játékkal csökkenthetők a cicák szorongásai, oldható a stressz, és még a fizikai egészségük is javulhat. A játék nemcsak szórakozás – mentális stimuláció, mozgás és pozitív viselkedésformálás is egyben.

Miben segíthet a játék a problémás macskáknak?

Mikel Maria Delgado állatviselkedés-kutató Játssz a macskáddal! című könyvében részletesen foglalkozik a problémás cicák játékterápiájával és több oldalon keresztül ad gyakorlati tanácsokat a macskákkal folytatott játék jótékony hatásait kifejtve. Könyvében többek között az alábbi helyzetekre kínál megoldást:

1. Félős macska

A félénk, visszahúzódó macskák gyakran nem érzik magukat biztonságban. A rendszeres, kiszámítható játékidő azonban jó megoldás lehet, hiszen segít:

  • növelni az önbizalmukat,
  • megerősíteni a gazdihoz fűződő bizalmukat,
  • és pozitív asszociációkat képes kialakítani.

Tipp! Használj hosszú pálcás játékot, amit távolról is mozgathatsz, és engedd, hogy a cica diktálja a tempót!

2. Játékagresszió

A macskák nem rosszindulatból harapnak – gyakran a felgyülemlett energiát vezetik le. Ha nincs lehetőségük prédára vadászni, könnyen ránk vetik magukat. A játékterápia megtanítja nekik, hogy:

  • van „kijelölt préda”, amit szabad támadni,
  • mikor van vadászat és mikor nincs,
  • hogyan uralják az ösztöneiket.

Tipp! Napi 2-3 rövid vadászós játék (bot, toll, madzagos egér) csodákra képes!

3. Alomtisztaság és stressz

Sokan nem gondolnak rá, de ha a cica nem a megszokott helyre, az alomba pisil, annak nemcsak orvosi eredete lehet, hanem stressz is okozhatja. A játéktevékenység csökkenti a feszültséget, és segíti az érzelmi egyensúly visszaállítását. ITT írtunk erről egy hosszabb cikket, de ha a játékterápiás módszerre van kíváncsi, Delgado könyve is a segítségedre lehet.

Tipp: Kombináld a játékot jutalomfalattal, és figyeld, hogyan változik a cicád viselkedés pár hét alatt!

4. FIC (Feline Idiopathic Cystitis)

A Delgado-könyv szerint a FIC – vagyis az ismeretlen eredetű húgyhólyaggyulladás – esetén a környezeti gazdagítás, így a rendszeres játék is kulcsszerepet játszik a tünetek csökkentésében. A stressz ugyanis közvetlen kiváltó tényezőként szerepel a betegség tünetegyüttesei között. Félreértés ne essék: állatorvosi vizsgálatra mindenképpen szükség van, a célzott játék, azonban sokat segít a gyógyulásban.

Tipp! Vezess be napi rutint: játék, etetés, pihenés fix időpontban.

Mit ajánl a Játssz a macskáddal! című könyv?

Ez a kötet tudományos alapokon, mégis érthetően mutatja be:

  • hogyan gondolkodnak a macskák,
  • miért fontos a napi „vadászós” játék,
  • és hogyan lehet a legnehezebb esetekből is boldog cicát varázsolni.

A könyv külön értéke, hogy nem büntet, nem hibáztat, hanem segít megérteni, miért viselkedik úgy a macskád, ahogy és ami még fontosabb: mit tehetsz érte, hogy egy boldog és kiegyensúlyzott cica doromboljon melletted!

Ne haragudj a macskádra – játssz vele!

A viselkedési problémák mögött sokszor egyetlen közös ok húzódik: a stressz. A játék a legegyszerűbb eszköz, ami nemcsak megoldja, de megelőzi is a bajokat.

Legyen szó félős cicáról, harapós kölyökről vagy visszatérő hólyagproblémákról – a rendszeres, örömteli játék mindannyiuknak segíthet.

Ha szeretnél mélyebben elmerülni a témában, ajánljuk a Jaffa Kiadó gondozásában megjelent Mikel Maria Delgado – Játssz a macskáddal! c. könyvét, amit ITT tudsz megrendelni, de a nagyobb könyvesboltok polcain is megtalálod!