Mit tehetsz, hogy könnyebb legyen a gyász? Búcsú az eltávozott macskalelkektől
Egy macska elvesztése rendkívül nehéz és fájdalmas élmény, hiszen ezek a négylábú, doromboló szeretetgombócok a családtagjaink. A végzet ellen nem tudunk harcolni, a halál felett nincs hatalmunk és ha bekövetkezik az, amitől minden gazdi retteg, akkor marad a tátongó űr és a fájdalom. A gyász feldolgozásához és a búcsúhoz adunk most néhány ötletet, ami talán segít elviselhetőbbé tenni ezeket a napokat, vagy amivel meghittebbé tehető a róluk való megemlékezés.
1. Engedd meg magadnak a gyászt
Fontos, hogy érezd és kifejezd az érzéseidet, ne próbáld meg elnyomni a fájdalmadat csak azért, mert mások nem értik, vagy mert meg akarsz felelni a mások által támasztott elvárásoknak. Sokan csak legyintenek arra, hogy ha meghal egy házikedvenc, de a fájdalmad és a gyászod jogos érzés és a feldolgozáshoz fontos, hogy megéld azt.
2. Beszélj róla
Oszd meg a gondolataidat és érzéseidet barátokkal vagy családtagokkal, akik megértik, milyen nehéz ez az időszak. Ha nincs senki a környezetedben, akkor találj egy olyan biztonságos macskás közeget, közösséget (például a Macskamenta csoportot), ahol elfogadják ezeket az érzéseidet és ahol leróhatod a kegyeletedet.
3. Emlékek megőrzése
Készíts egy emlékalbumot, vagy egy fotómontázst a macskád legszebb pillanataival, ez segíthet nem csak az emlékek megőrzésében, de a gyász feldolgozásában is. Lehet, hogy egy kicsit mindig összefacsarodik a szíved, ha ránézel, de láthatod azt is, hogy mennyi szép és boldog napotok volt együtt és hogy kölcsönösen, egymás társaiként csodás időszakot töltöttetek együtt. Hidd el, enyhülni fog a fájdalom, de adj időt a gyásznak.
4. Rituálék
Szervezz meg egy kis búcsúztatót a macskádnak, ültess egy fát vagy virágot az emlékére, gyújts egy gyertyát az eltávozott kedvencedért. Az, hogy milyen módon és milyen rituáléval emlékezel meg róla, teljesen egyéni, de az elengedéshez ez a lépés is fontos. Mindenszentekkor is ugyanúgy emlékezz meg róla, mint bármelyik más elhunyt és szeretett lélekről!
5. Segítség keresése
Ha úgy érzed, hogy a gyász túl nehéz számodra, érdemes lehet egy szakemberhez, például pszichológushoz fordulni. Ne feledd, az érzéseid akkor is a sajátjaid és érvényesek, ha a cicádat veszítetted el és nem szégyen, ha ennek a feldolgozása nem megy egyedül.
6. Önkéntesség vagy adományozás
Valakinek az segít a feldolgozásban, ha más állatokon, vagy cicákon tud segíteni. Ha még nem állsz készen egy új cica befogadására, adományozhatsz egy állatvédő szervezetnek, alapítványnak (a Cica-Vár-Lak Alapítvány mindig örömmel fogadja a felajánlásokat), meglátogathatod az ott élő cicákat, vagy önkéntesként, ideiglenes befogadóként csatlakozhatsz hozzájuk.
7. Új hobbi
Találj ki új tevékenységeket, amelyek elterelik a figyelmedet és segítenek az érzelmeid feldolgozásában. Teljesen mindegy, hogy ez a tevékenység kapcsolódik-e az elhunyt cicádhoz, vagy egy teljesen új irányt találsz, ami egy kicsit könnyebbé teszi a mindennapokat, de fontos hogy találj értelmet a szürke és fájdalommal teli hetekben is: mozdulj ki a természetbe, kirándulj, fotózz, kertészkedj, olvass, biztos megtalálod azt, ami akár rövidebb-hosszabb időre motivációt, célt és egy kicsit jobb érzést ad számodra a gyászidőszakban.
8. Idő
Légy türelmes magaddal. A gyász folyamata időt vesz igénybe, és mindenki másképp éli meg. Fontos, hogy tudd, nem vagy egyedül, és sokan átéltek hasonló fájdalmat. Az emlékek örökre veled maradnak, és idővel a fájdalom is enyhülni fog.