Érdekességek,  GYÁSZ, VESZTESÉGFELDOLGOZÁS

A macskák értik a halált: gyászolnak és mély érzéseik vannak

A macskákat sokan -jellemzően azok, akik nem macskagazdik- önzőnek és távolságtartónak ítélik, pedig a tudósok bebizonyították: a cicáknak igen mély érzéseik vannak: nem csak megérzik, de ismerik is a halál és a gyász fogalmát.

Egy társállat, akár egy kutya, vagy más családban élő kedvenc elvesztése nem csak az embereknek, de a macskáknak is megrázó élmény, a lelkükben ugyanúgy hiány és űr keletkezik, mely akár kivetül a viselkedésükre is. A cicák nem érzéketlen élőlények és ezt egy nemrég, a michigani Oakland Egyetem által készült tanulmány is alátámasztja, mely több száz esetben vizsgáltak a macskák halállal kapcsolatos viselkedését. A doromboló, bársonytalpú kedvenceink őszintén képesek gyászolni, még kutyabarátaik elvesztése esetén is.

Az Applied Animal Behavior Science folyóiratban publikált tanulmány 400 olyan macskatulajdonost vizsgált, akiknek a múltban egy másik házikedvence is eltávozott. A tudósok az eseményt követően a családban élő cicák rövid- és hosszútávú viselkedési változásairól kérdezték a résztvevőket és összességében megállapították, hogy a gyász kivétel nélkül mindegyik esetben megnyilvánult a doromboló kedvenceknél: kevesebbet ettek, aludtak, sokkal több, vagy jóval kevesebb figyelmet igényeltek a gazdiktól. Minél tovább éltek együtt az elvesztett társsal és minél jobb volt a kapcsolatuk, annál nyilvánvalóbb és markánsabb volt a gyász miatti viselkedésváltozás. Ha bármi kétséged támadna, akkor EZT A VIDEÓT neked ajánljuk! Bár a Macskamenta Klub nem vett részt a tanulmányban, de korábban mi is írtunk róla, hogy hogy vesz egy cica utolsó búcsút legjobb kutyabarátjától.

„A gyászt a tudósok evolúciós eredetű biológiai összetevőnek tartják. A folyamat érzelmi rendszerét, amely a szeparációs szorongást követően aktiválódik, a szociális kötődéshez, illetve a kötődéshez kapcsolódó neurokémiai anyagok gerjesztik, és több emlősfaj agyának hasonló régióiban térképezték fel. Mindez a gyász adaptív jelentőségét sugallja: feltételezik, hogy a gyász fontos szerepet játszik a kötelékek és a csoportkohézió fenntartásában.” – írta a témát feldolgozó Veol.hu portál.

Természetesen a macskagyász további kutatásokat igényel, de feltételezhető, hogy ha ilyen mértékű, bizonyítható érzelmi reakciót vált ki a macskákban egy másik, családban élő társ elvesztése, ugyanígy érzik és értik az emberrel, gazdáik elvesztésével járó halált is és valamilyen formában meggyászolják azt, akit szerettek és aki elragadott tőlük a végzet.